Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
10 oryginalnych supermocy w anime

Menu
suzuri
Recenzje anime

Strona Główna

Księga GościOpis

Subiektywne przemyślenia na temat anime - tych polecanych i tych niekoniecznie. Recenzje, opinie, rankingi, rozkminy i co nam jeszcze przyjdzie na myśl.

Więcej...

Autorki:
- Deszczowyjka
- Lichotka


Linki:

Tanuki.pl


Blogi

10 oryginalnych supermocy w anime

Deszczowyjka i Lichotka | 21:55:52 13/11/2014

Nie ma to jak trochę ponadnaturalnych zdolności by rozkręcić akcję, dołożyć emocji i zyskać niepowtarzalny pretekst do ukazania widowiskowych scen walk.

Poniżej prezentujemy zestawienie 10 supermocy, które napotkałyśmy podczas naszej przygody z anime. Uprzedzamy: nie oglądałyśmy większości shounenowych tasiemców, dlatego brak tu Super-Saiyanów czy Diabelskich Owoców.


MocAlchemia
AnimeFullmetal Alchemist: Brotherhood
OpisAlchemia przypomina nieco magię poddaną ograniczeniom praw nauki. Pozwala na dekonstrukcję i rekonstrukcję materii wedle planu powstałego w głowie alchemika. Nie jest to wrodzony dar, raczej technika, wyuczona w wyniku wielu prób i eksperymentów. Poszczególni alchemicy zwykle specjalizują się w jednym tylko rodzaju alchemii (jak manipulowanie stężeniem tlenu lub stanem skupienia wody), do użycia której wykorzystują odpowiednio wyrysowane kręgi transmutacyjne. Oczywiście istnieją też tacy, którzy zgłębili tajniki alchemii pozwalające im na znacznie więcej, ale to już jest materiał na opis połowy fabuły anime.
Zasady i ograniczeniaGłówną zasadą alchemii jest równowarta wymiana. Rodzaj i ilość materii, przed i po zastosowaniu alchemii, musi się zgadzać. Jedynym sposobem obejścia tej zasady jest wykorzystanie kamienia filozoficznego. Wątpliwe jednak, czy jakakolwiek komisja etyczna zezwoliłaby na jego użycie, gdyż do jego stworzenia niezbędne jest zabicie sporej liczby ludzi. A propos ludzi - używanie alchemii do zabawy w ożywianie zmarłych jest odradzane - może to kosztować rękę i nogę.


MocNotatnik Śmierci (Death Note)
AnimeDeath Note
OpisNotatnik Śmierci to kajecik będący normalnie w posiadaniu Shinigami i służy do zapisywania nazwisk ludzi, którzy mają umrzeć. Jeśli trafi w ręce człowieka, ten też będzie mógł decydować o życiu innych - wystarczy, że wpisze odpowiednie nazwisko, odczeka 40 sekund, a nieszczęśnik nieuchronnie wyzionie ducha.
Zasady i ograniczeniaLista ograniczeń użycia notatnika jest tak długa, że nie sposób ich wszystkich wymienić w tak krótkim opisie. Można przyjąć, że najważniejszą zasadą jest wymóg poznania pełnego imienia i nazwiska osoby, którą chce się uśmiercić, oraz jej twarzy. Całą resztę można podsumować tak - przykład Notatnika Śmierci pokazuje, jak ważne jest czytanie instrukcji obsługi przed rozpoczęciem zabawy.

MocŁańcuchy (Chains)
AnimePandora Hearts
OpisŁańcuchy były niegdyś żywymi istotami, które zostały wchłonięte przez Otchłań (Abyss). Mogą się wydostać z niej poprzez zawarcie kontraktu z człowiekiem zwanym Kontrahentem (Contractor), który może nimi kierować wedle uznania. Łańcuchy różnią się od siebie wyglądem i mocą, którą dysponują. Spora część z nich przypomina wyglądem przerośnięte stare zabawki o iście demonicznym wyglądzie. Poza umiejętnością walki, mogą dysponować np. mocą podróżowania między wymiarami czy zmiany kształtu.
Zasady i ograniczeniaIstnieją dwa sposoby zawarcia kontraktu z Łańcuchem:
- Nielegalny – w wyniku którego na ciele Kontrahenta zostaje wyrysowana pieczęć z obracającą się wskazówką. Po dokonaniu pełnego obrotu Kontrahent zostaje wchłonięty przez Abyss i ostatecznie sam zostaje Łańcuchem.
- Legalny – wedle sposobu wynalezionego w Pandorze. Dzięki temu wskazówka na pieczęci nie będzie się poruszać. Skutkiem ubocznym jest zatrzymanie procesu starzenia się Kontrahenta, poza tym może on korzystać tylko z ograniczonej mocy Łańcucha.

MocMagia Smoczego Zabójcy (Dragon Slayer Magic)
AnimeFairy Tail
OpisDawno temu, w epoce wojny smoków i ludzi (w której ci ostatni byli na pozycji niezbyt uprzywilejowanej), smoki dobrej woli postanowiły wykonać krok w stronę pokoju i nauczyć ludzi magii zdolnej je pokonać. I tak zrodziła się Moc Smoczych Zabójców.


Jako że smoki obecnie są na wymarciu, prawdopodobnie nie był to najlepszy pomysł w historii Genialnych Pomysłów.


Smoczy Zabójca włada określonym żywiołem (np. ogień, żelazo, powietrze), a zjedzenie tegoż żywiołu stanowi dla niego źródło siły.


Smoczy Zabójcy dzielą się na trzy generacje:

I generacja - wychowani przez smoki (I generacja),

II generacja - ci, którzy mają wszczepioną lacrimę (wielofunkcyjny kryształ w świecie Fairy Tail) imitującą moc Smoczego Zabójcy,

III generacja – korzystająca z obu tych metod.


Najwyższym poziomem tej mocy jest Smocza Siła (Dragon Force) – w momencie osiągnięcia tego stany skóra Smoczego Zabójcy staje się łuskowata niczym u smoka.
Zasady i ograniczeniaZ tą mocą wiąże się często silna choroba lokomocyjna.

MocGeass
AnimeCode Geass
OpisMoc jest przekazywana przez pewną zielonowłosą dziewczynę o słabości do pizzy.


Geass w zależności od człowieka przyjmuje różne formy, na przykład: wydawanie innym rozkazów, które muszą być bezwzględnie spełnione, telepatia, zatrzymywanie czasu, zjednywanie sobie ludzi, zmienianie ich pamięci...


Co łączy władających tą mocą, to oczy. Geass objawia się jako świetlisty kształt w kształcie ptaka, który objawia się właśnie w oku. Wraz z upływem czasu moc Geass wzrasta – staje się permanentna i widoczna na obu tęczówkach.
Zasady i ograniczeniaW zależności od typu, Geass napotyka różne ograniczenia, np. może wpłynąć na jedną osobę tylko raz, może działać przez określony czas czy w konkretnym zasięgu. Wreszcie sama nieumiejętność wyłączenia go może stanowić istotne utrudnienie dla osoby nim się posługującej.

MocMoc kontraktora
AnimeDarker Than Black
OpisGdy na niebie pojawiają się sztuczne gwiazdy, a część Ameryki Południowej zwyczajnie znika z powierzchni Ziemi, to znak, że na świecie pojawili się Kontraktorzy. Są to ludzie, którzy w bliżej niewyjaśniony sposób otrzymali jakiś rodzaj nadnaturalnych zdolności. Zwykle jest to coś, co przy odrobinie fantazji może posłużyć jako idealne narzędzie do zabijania ludzi.
Zasady i ograniczeniaCzłowiek zostaje kontraktorem "bo tak", nie ma też możliwości wybrania sobie, jaką supermoc posiądzie. Oczywiście, można dostać coś szpanerskiego, jak wytwarzanie prądu czy kontrolowanie pogody, ale równie dobrze możesz spędzić resztę życia jako kot. Ponadto, każdy kontraktor musi "płacić" za każdorazowe użycie mocy. Złośliwość losu sprawia, że najczęściej jest to coś albo bardzo bolesnego (na przykład wyłamywanie palców), albo wybitnie idiotycznego (na przykład układanie określonej liczby kamyków w idealnie równy kwadrat). I jeszcze jedno - wraz z otrzymaniem mocy kontraktora człowiek traci możliwość kierowania się w życiu emocjami, na rzecz chłodnej analizy sytuacji.

MocInnocence
AnimeD. Gray Man
OpisInnocence, zwana czasem Bożym Kryształem, to substancja o dość tajemniczym pochodzeniu, od zarania dziejów wykorzystywana przed Egzorcystów do walki z demonami (Akuma). Będąc całkowitym przeciwieństwem czarnej materii, budującej ciało Akum, jest jedyną rzeczą mogącą zniszczyć demona i przywrócić spokój wieczny duszyczce w nim uwięzionej. Innocence może przybierać dwie podstawowe formy. Pierwszy, to przedmiot o paranormalnych właściwościach, jak zegar, buty czy, oczywiście, katana). Drugi typ to tzw. Innocence Pasożytnicze, tkwiące w człowieku i zwierzęciu, przysparzając mu pewien rodzaj supermocy.
Zasady i ograniczeniaGłówny problem leży w tym, że Innocence występuje w dziesiątkach małych kawałeczków, ukrytych po całym świecie, a zadziałać może jedynie w połączeniu z kompatybilnym użytkownikiem. Tacy ludzie to rzadkość, więc jeśli już taki delikwent wykaże się zdolnością współpracy z Innocence, może zapomnieć o planowaniu kariery zawodowej innej niż szlachtowanie demonów. Poza tym, gdy użytkownik stwierdzi, że ciemna strona mocy może przysporzyć mu więcej korzyści, Innocence szybko go wyprowadzi z tego przekonania... rychłą i bolesną śmiercią.

MocMagia Drzewa Rodzaju
AnimeZetsuen no Tempest
OpisDrzewo Rodzaju jest mistyczną siłą reprezentującą ład i porządek świata. Moc, którą użycza, ma więc na celu ich utrzymanie. Mag Drzewa Rodzaju nie może więc wykorzystać jej np. do przetestowania paradoksu dziadka. Podczas walki zaś może się tylko bronić - z jakiegoś powodu Drzewo uznaje przemoc jako coś nienaturalnego.
Zasady i ograniczeniaMożliwość władania mocą magią Drzewa Rodzaju jest przywilejem zarezerwowanym jedynie dla jednego, jedynego rodu na całej Ziemi (i nie, nie chodzi tu bynajmniej o potomków Abrahama). W zamian za użyczenie swojej mocy Drzewo rząda dość nietypowej ofiary - zdobyczy cywilizacji. Im bardziej zawaansowane technicznie narzędzie, tym większą ilość many można za nie otrzymać. Nie poleca się natomiast bawić w czarowanie w otoczeniu dzikiej przyrody - naprędce wystrugana wykałaczka raczej nie zdobędzie uznania Drzewa.

MocGałąź Grzechu - Branch of Sin
AnimeDeadman Wonderland
OpisMoc posiadana przez Umarłych (Deadmen), czyli ludzi, w których pasożytują Bezimienne Robaki (Nameless Worms).


Moc umożliwia sterowanie krwią i to nie tylko w obrębie własnych naczyń krwionośnych. Ów życiodajny płyn może przyjmować dowolne formy, od wystrzeliwanych pocisków, poprzez tnące ostrza, aż po wijąca się bicze. Krótko mówiąc, zależy to od fantazji i umiejętności delikwenta.


Głównym zastosowaniem mocy są pojedynki toczone ku uciesze gawiedzi w parku rozrywki pod skądinąd urokliwą nazwą Deadman Wonderland.
Zasady i ograniczeniaJak łatwo się domyślić, głównym ograniczeniem mocy jest pojemność żył. Robaki, niestety, nie przyspieszają przyrostu tkanki, więc nierozważne korzystanie może prowadzić do ostrej anemii.


Dodatkowo krwawa broń może zostać unieszkodliwiony przez Pożeracza Robaków (Worm Eater), który zmienia ją na powrót w zwykłą krew.

MocMoc Syna Szatana
AnimeAo No Exorcist
OpisMoc w pewnym sensie elitarna, gdyż mogą nią dysponować wyłącznie synowie Szatana.


Moc objawia się szpanerskimi błękitnymi płomieniami i jest kontrolowana przez miecz o nazwie Kurikara.

Szatańskie płomienie są diabelnie skuteczne w walce z demonami i innymi piekielnymi istotami (oraz ludźmi). Skutki uboczne obejmują: spiczaste uszy i ogon. Gratis otrzymujesz umiejętność rozmawiania ze zwierzęcymi demonami.
Zasady i ograniczeniaGłówna wada: użeranie się z tatusiem oraz Watykanem, którzy planują Cię dopaść i/lub wykorzystać.


Niekontrolowane płomienie mogą być bardzo niebezpieczne dla przyjaciół i mogą utrudnić nieco próby przekonania ich, że naprawdę jesteś po ich stronie. Mimo dość obciążającej genetyki.

[Powrót] KomentujArchiwum

2015
Wrzesień
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczeń
2014
Grudzień
Listopad
Październik
Obrazek wykonała Deszczowyjka | Szablon wykonała Lichotka